HELLA RotaFlash Compact LED 2XD 013 878-011 | 12/24V | R65
HELLA RotaFlash Compact LED Beacon 2XD 013 878-011 | 12/24V | ECE R65 Cl. 1
star star star star star_border
2XD013878-011
HELLA RotaFlash Compact LED BEACON 12/24V R65 Multi-Function Part No. 2XD013878-011
Out of Stock
Quantity
Processing in approximately 2-3 working days
High-performance warning beacon **HELLA RotaFlash Compact** with **LED technology**. It offers selectable **Flash and Rotating** functions, is powered by **multi-voltage (12V/24V)**, and is extremely durable with IP67 and IPX9K certifications. Ideal for heavy machinery due to its flexible stem mounting.
Technical Details
HELLA Part Number: 2XD 013 878-011
Lamp Type: LED
Light Function: Flash / Rotating (Selectable)
Nominal Voltage: 12 V / 24 V (Multi-Voltage)
Power Consumption: 11 W
Fixing: Flexible Stem Mount (Tube Fitting)
Color: Yellow (Amber)
Thermal Range: -40 °C / +60 °C
Material: Polycarbonate ABS
Certification Mark: ECE-R10, R65 TA1, SAE J845 Class 1, UKCA, RCM
EMC: CISPR 25 Class 3
Dimensions and Other References
Outer Diameter: 141 mm
Height: 204 mm
Cable Length: 150 mm