Pibelt Banded V-Belt 2/SPB3750 Length 3750 mm
Pibelt Banded V-Belt 2/SPB3750 | Pitch Length 3750 mm | 2 Ribs | High Performance
star star star star star_border
2/SPB3750
Pibelt Banded V-Belt 2/SPB3750 Narrow Section
Hurry! only 3 items left in stock.
Quantity
Last 3 items
Main Technical Data
Belt Type: Banded Belt (Joined Band)
Number of Elements: 2 (2/SPB)
Manufacturer / Brand: Pibelt
Section Profile: Narrow V-Belt Section SPB
Nominal Length (Lp): 3750 mm
Outside Length (La) Estimated: Approx. 3788 mm
Total Belt Width: 35 mm (2 x SPB Section)
Nominal Section Width (Wp): 16.3 mm (SPB Standard)
Nominal Section Height (T): 13 mm (SPB Standard)