BLUELINE 3770710B456K1700 PTO Shaft B4 Shear Bolt
3770710B456K1700 BLUELINE PTO Shaft Series B4 Lz 710mm with Shear Bolt Clutch 2100Nm
star star star star star_border
3770710B456K1700
BLUELINE B4 PTO Shaft with Shear Bolt - L 710mm (Code 3770710B456K1700)
Hurry! only 3 items left in stock.
Quantity
Last 3 items
The BLUELINE B4 Series drive shaft (710 mm) is a high-strength transmission solution featuring an integrated Shear Bolt Clutch. This essential safety device is engineered to disconnect power when the torque exceeds 2100 Nm, preventing catastrophic damage to both the implement's gearbox and the tractor's PTO. Utilizing the Italian System with triangular profile tubes and robust 27 x 74.6 mm cross kits, it is perfectly suited for medium-duty rotary tillers, flail mowers, and shredders prone to sudden clogging or obstacle strikes.
Technical Specifications
Part Number: 3770710B456K1700
Series: B4
Total Length (Lz): 710 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines (Push-button)
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines (Locking bolt)
Cross Kit Dimension: 27 x 74.6 mm
Safety Type: Shear Bolt Clutch
Tube Profile: Italian System (Triangular)
Coupling: P6/P5
Safety Data
Release Torque: 2100 Nm