BLUELINE 3771010B679K2900 PTO Shaft B6 Shear Bolt 2900Nm
3771010B679K2900 BLUELINE PTO Shaft Series B6 Lz 1010mm 1 3/8" & 1 3/4" Z6
star star star star star_border
3771010B679K2900
BLUELINE PTO Drive Shaft B6 Series L 1010mm 1 3/4" Shear Bolt - 3771010B679K2900
Hurry! only 2 items left in stock.
Quantity
Last 2 items
and a
Shear Bolt Clutch
calibrated to disconnect power at 2900 Nm. This configuration provides ultimate protection against catastrophic torque peaks. Equipped with massive
30.2 x 91.5 mm
universal joints and the
Italian System
Technical Specifications
Part Number: 3771010B679K2900
Series: B6
Total Length (Lz): 1010 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines (Push-button)
Profile B (Implement Side): 1 3/4" 6 Splines (Locking bolt)
Cross Kit Dimension: 30.2 x 91.5 mm
Safety Type: Shear Bolt Clutch
Tube Profile: Italian System (Triangular)
Coupling: P7/P9
Safety Data
Release Torque: 2900 Nm
Replacement Bolt: Use only original replacement bolts of the specified grade to maintain the 2900 Nm safety threshold.