BLUELINE 3770860B112 PTO Shaft Series B1 860mm
3770860B112 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B1 Lz 860mm for Tractors up to 16HP
star star star star star_border
3770860B112
BLUELINE B1 Series PTO Drive Shaft - L 860mm (Code 3770860B112)
Hurry! only 3 items left in stock.
Quantity
Last 3 items
The BLUELINE B1 Series drive shaft (860 mm) is a reliable PTO solution for connecting light-duty agricultural implements to tractors. Featuring the "Italian System" tube profile, this standard version shaft offers secure locking with push-buttons on both ends, providing efficient power transfer and easy installation.
Technical Specifications
Part Number: 3770860B112
Series: B1 (Standard Version)
Total Length (Lz): 860 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A): 22 x 54.8 mm
Cross Kit Dim. (Profile B): 22 x 54.8 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P1/P2)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 16 HP (12 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 24 HP (18 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 210 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 170 Nm