BLUELINE 3770860B234 PTO Shaft Series B2 860mm
3770860B234 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B2 Lz 860mm for Tractors up to 27HP
star star star star star_border
3770860B234
BLUELINE B2 Series PTO Drive Shaft - L 860mm (Code 3770860B234)
Last 3 items
The BLUELINE B2 Series drive shaft (860 mm) is engineered for reliability and durability in medium-duty agricultural applications. Featuring 24x61 mm cross kits and the "Italian System" tube profile, this standard shaft provides superior torque capacity (up to 350 Nm at 540 rpm) and easy coupling via push-button locks on both ends.
Technical Specifications
Part Number: 3770860B234
Series: B2 (Standard Version)
Total Length (Lz): 860 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A/B): 24 x 61 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P3/P4 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 27 HP (20 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 40 HP (30 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 350 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 285 Nm