BLUELINE 3770460B234 PTO Shaft Series B2 460mm
3770460B234 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B2 Lz 460mm for Tractors up to 27HP
star star star star star_border
3770460B234
BLUELINE B2 Series PTO Drive Shaft - L 460mm (Code 3770460B234)
Hurry! only 2 items left in stock.
Quantity
Last 2 items
The BLUELINE B2 Series drive shaft (460 mm) is a compact, high-strength solution for power transmission when space between the tractor and the implement is limited. Despite its short length, it maintains the B2 Series durability with 24x61 mm cross kits, offering superior torque capacity for medium-duty tasks that require reliable mechanical performance.
Technical Specifications
Part Number: 3770460B234
Series: B2 (Standard Version)
Total Length (Lz): 460 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A/B): 24 x 61 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P3/P4 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 27 HP (20 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 40 HP (30 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 350 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 285 Nm
Safety instructions are included. Due to the 460 mm minimum length, ensure the shaft does not bottom out when the implement is lifted to prevent damage.