BLUELINE 3770460B112 PTO Shaft Series B1 460mm
3770460B112 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B1 Lz 460mm for Tractors up to 16HP
star star star star star_border
3770460B112
BLUELINE B1 Series PTO Drive Shaft - L 460mm (Code 3770460B112)
Hurry! only 2 items left in stock.
Quantity
Last 2 items
The BLUELINE B1 Series drive shaft (460 mm) is the most compact version in the range, ideal for connecting agricultural implements that are situated very close to the tractor's PTO. Manufactured with the "Italian System" tube profile, this standard shaft features push-button locks on both ends (P1/P2) for efficient power transfer and easy coupling.
Technical Specifications
Part Number: 3770460B112
Series: B1 (Standard Version)
Total Length (Lz): 460 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A): 22 x 54.8 mm
Cross Kit Dim. (Profile B): 22 x 54.8 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P1/P2 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 16 HP (12 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 24 HP (18 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 210 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 170 Nm