BLUELINE 3770710B234 PTO Shaft Series B2 710mm
3770710B234 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B2 Lz 710mm for Tractors up to 27HP
star star star star star_border
3770710B234
BLUELINE B2 Series PTO Drive Shaft - L 710mm (Code 3770710B234)
Hurry! only 2 items left in stock.
Quantity
Last 2 items
The BLUELINE B2 Series drive shaft (710 mm) is a high-quality transmission component designed for tractors and implements with medium power requirements. Featuring 24x61 mm cross kits and the "Italian System" tube profile, this shaft offers superior durability and torque capacity compared to the B1 series. The double push-button locking system ensures easy and secure installation.
Technical Specifications
Part Number: 3770710B234
Series: B2 (Standard Version)
Total Length (Lz): 710 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A/B): 24 x 61 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P3/P4 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 27 HP (20 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 40 HP (30 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 350 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 285 Nm