BLUELINE 3770860B679 PTO Shaft Series B6 860mm
3770860B679 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B6 Lz 860mm for Tractors up to 55HP
star star star star star_border
3770860B679
BLUELINE B6 Series PTO Drive Shaft - L 860mm (Code 3770860B679)
Last 3 items
The BLUELINE B6 Series drive shaft (860 mm) is a professional Heavy Duty transmission component designed for high-power agricultural implements. Featuring enlarged 30.2x91.5 mm cross kits and the "Italian System" telescopic profile, this model handles substantial nominal torque (710 Nm at 540 rpm), providing maximum durability for intensive field operations and modern tractor outputs.
Technical Specifications
Part Number: 3770860B679
Series: B6 (Standard Version)
Total Length (Lz): 860 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A/B): 30.2 x 91.5 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P7/P9 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 55 HP (40 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 83 HP (61 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 710 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 580 Nm