BLUELINE 3770860B81011 PTO Shaft Series B8 860mm
3770860B81011 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B8 Lz 860mm for Tractors up to 90HP
star star star star star_border
3770860B81011
BLUELINE B8 Series PTO Drive Shaft - L 860mm (Code 3770860B81011)
Hurry! only 2 items left in stock.
Quantity
Last 2 items
The BLUELINE B8 Series drive shaft (860 mm) is an extra-heavy-duty transmission component designed for high-power tractors and demanding agricultural machinery. Equipped with massive 34.9x106 mm cross kits and a reinforced "Italian System" telescopic profile, this model is engineered to handle extreme nominal torque (1165 Nm at 540 rpm), providing maximum reliability for intensive field operations.
Technical Specifications
Part Number: 3770860B81011
Series: B8 (Standard Version)
Total Length (Lz): 860 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A/B): 34.9 x 106 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P10/P11 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 90 HP (66 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 136 HP (100 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 1165 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 955 Nm