BLUELINE 3771010B81011 PTO Shaft Series B8 1010mm
3771010B81011 BLUELINE PTO Drive Shaft Series B8 Lz 1010mm for Tractors up to 90HP
star star star star star_border
3771010B81011
BLUELINE B8 Series PTO Drive Shaft - L 1010mm (Code 3771010B81011)
Hurry! only 4 items left in stock.
Quantity
Last 4 items
The BLUELINE B8 Series drive shaft (1010 mm) is an industrial-grade transmission component engineered for high-power agricultural tractors and heavy machinery. Featuring massive 34.9x106 mm cross kits and a reinforced "Italian System" telescopic profile, this model is built to handle extreme nominal torque (1165 Nm at 540 rpm), providing maximum durability for the most demanding field operations.
Technical Specifications
Part Number: 3771010B81011
Series: B8 (Standard Version)
Total Length (Lz): 1010 mm
Profile A (Tractor Side): 1 3/8" 6 Splines
Profile B (Implement Side): 1 3/8" 6 Splines
Cross Kit Dim. (Profile A/B): 34.9 x 106 mm
Locking System: Push-button / Push-button (P10/P11 Coupling)
Tube Profile: Italian System
Performance Data
Power at 540 rpm: Up to 90 HP (66 kW)
Power at 1000 rpm: Up to 136 HP (100 kW)
Nominal Torque (540 rpm): 1165 Nm
Nominal Torque (1000 rpm): 955 Nm